Unit pricing – the secret to saving at the supermarket
Have you ever found yourself standing in a supermarket aisle wondering which size packet offers the better deal? Throw in some products on special, and it’s easy to feel baffled.
Once you know about unit prices though, you won’t need to do any tricky supermarket maths ever again. And it’s easy to learn how to use unit pricing.
The unit price is the smaller money amount that usually sits at the bottom of the price tag. It shows you how much the product costs per unit of measure. The measure could be per kilogram or litre or per item for example. When you use the unit price, you can see how much you’re paying per egg, per nappy or per 100 sheets of toilet paper.
Here's what the unit price looks like:
=============================
Supermarkets that have a floor space of more than 1,000m2 have had to display unit prices on the shelves since August 2024. From 31 August 2025, they will also have to display unit prices online.
But supermarkets aren’t the only ones that have to show unit prices. Unit pricing has to be shown at any store over 1,000m2 that sells food from the following 10 categories.
Bread
Dairy products
Eggs or egg products
Fruit
Vegetables
Meat
Fish
Rice
Sugar
Manufacturer-packaged food.
There’s a list of units of measure that the stores must use depending on the type of product. For example, meat must be priced per kilogram and drinks per litre.
Some products don’t have to display unit pricing. These include alcohol, tobacco and flowers.
How unit pricing is helping shoppers save
=================================
Once you learn about unit pricing, it can be really useful when you do your grocery shopping. It can help you work out which products offer the best value. From a survey we conducted on unit pricing, 64% of respondents said unit pricing helped them save money. Nearly half said they feel more confident doing their shopping because of unit pricing.
Here’s a snapshot of how people said unit pricing is helping them:
=====================================================
Unit pricing survey
Here’s what some survey respondents said about using unit pricing.
“I always use the unit price. Products on special are not necessarily the best value.”
“I use the unit price, for example, on tinned tomatoes, as the product is pretty much the same from one brand to another.”
The unit price dictates what I buy as I’m on a very strict budget.”
How to use unit pricing and save money
================================
We asked our survey respondents when they found unit pricing most helpful. Here are some of the most common scenarios people told us about.
1. When something is on special
Supermarkets have so many specials because they know it makes us more likely to add the ‘special’ item to our trolleys. Unit pricing helps you look past the promotion and find the real bargain.
2. When a product comes in different sizes
Imagine you’re trying to work out which pack of toilet paper to buy – the decision might be between a 4-pack, a 6-pack or an 8-pack. Unit pricing lets you see how much you’ll pay per 100 sheets. Of course, you might still want to take ply into account, but it’s easier to see which product gives you more bang for your buck.
3. When the packaging has changed
Shrinkflation is the word used to describe when a company downsizes its product without bringing the price down. It’s easy to keep going for the same product you’ve always bought without noticing there’s a difference in how much is inside the packaging. This is where unit pricing can help. By keeping an eye on unit pricing, we can see how the price of our favourites compares with the price of similar products.
4. When there are too many options
The supermarket can be a confusing place – think of the cheese section for example. There are blocks, slices and bags of grated cheese from various brands. Unit pricing cuts through the confusion to show you the most budget-friendly options.
5. When buying in bulk
When you’re buying in bulk, you might think it will be cheaper to get the biggest package size available. But this isn’t always the case – and a lot of people told us they discovered this when they started looking at unit prices. Bulk-buy bins, where you bag your own ingredients, can also sometimes be more expensive than buying a packet from the shelf.
Here are some other ways you could use unit pricing to help you save money.
===============================================
6. Comparing products within the supermarket
Unit pricing isn’t just for comparing the products you see in front of you on the shelf. Instead of buying a fresh vegetable, you could see how much you’d pay for the same amount frozen. Or instead of buying fresh fruit for baking, you could see if it’s cheaper buying fruit in a can.
7. Comparing the same product at different supermarkets
Unit pricing is also a good tool for comparing products between supermarkets because they don’t always stock the same size of a product. If you check out the unit prices on different supermarkets’ websites, you might decide it’s worth shopping around.
Extra tips for using unit pricing
=========================
New World, Pak’nSave and Woolworths’ websites let you sort products by unit price. This makes it easy to choose the product with the best value.
You may get tripped up both instore and online when the measure used for the same product is different. For example, the unit price for dishwasher tablets is sometimes displayed as ‘per tablet’ or ‘per 100 tablets’.
Supermarkets are actually following the unit pricing rules here. Some products have a cut-off point of 40 items – if the packet contains more than 40 of an item, it should display the unit price per 100 rather than per actual item.
======================================================
Neighbourhood Challenge: Who Can Crack This One? ⛓️💥❔
What has a head but no brain?
Do you think you know the answer? Simply 'Like' this post if you know the answer and the big reveal will be posted in the comments at 2pm on the day!
Want to stop seeing these in your newsfeed?
Head here and hover on the Following button on the top right of the page (and it will show Unfollow) and then click it. If it is giving you the option to Follow, then you've successfully unfollowed the Riddles page.
Poll: 🗑️ Would you be keen to switch to a fortnightly rubbish collection, or do you prefer things as they are?
Aucklanders, our weekly rubbish collections are staying after councillors voted to scrap a proposed trial of fortnightly pick-ups.
We want to hear from you: would you be keen to switch to a fortnightly rubbish collection, or do you prefer things as they are?
Keen for the details? Read up about the scrapped collection trial here.
-
83.3% Same!
-
16.7% Would have liked to try something different
7 tips for buying your Christmas ham
It’s the centerpiece of the Christmas table, so when you’re peering into the supermarket chiller or ordering from the butcher, choosing the perfect ham can feel like a daunting task.
Here are some things to keep in mind when choosing one to bring home with you.
1. What type of ham to buy
You’ve got some decisions to make when it comes to the type of Christmas ham you’re going to buy.
Cooked on the bone (COB) ham is the traditional Christmas ham. If you’re buying a half ham, you’ll have the choice of the shank or fillet end. The shank is the part with the bone sticking out that gives the ham that traditional look. The fillet end is the round part that gives more meat. If you’re deciding whether to get a whole ham or half, consider how quickly you’ll be able to eat it all. You only have about a week to eat an opened ham before it will go off, so it can be a good idea to get two halves. That way you can eat one half during the week of Christmas and save the other for January.
Champagne ham has had the bone removed and only has the hock left on, so it’s easier to carve.
Pressed ham – also known as continental ham – has had the bones removed and has been pressed, so it’s also easy to carve.
2. Check the pork percentage
The label on a packaged ham will say what percentage is actually meat. Hams are injected with brine, to keep them moist, and additives. The brine injection level for manufactured hams is usually between 10% and 35% of the ham's weight. A manufacturer that wants to produce a cheap ham will add more water to bump up the weight.
3. Know how to tell if it’s New Zealand pork
By far, most of the hams bought in New Zealand this Christmas will be from pigs reared overseas. New Zealand imports pork from about 25 countries. It’s frustrating for New Zealand pig farmers because this ham can come from farms that don’t have to meet the same animal welfare standards as we have in this country. As a result, overseas meat is often cheaper.
If buying New Zealand pork is important to you, look for:
words on the packaging like ‘New Zealand pork’ or ‘born and raised in New Zealand’
4. Have a good look at the ham
If you’re going to be glazing your ham, look for one that is covered in a finger-thick layer of fat. This will give you the thickness you need to make good score lines.
New Zealand Pork’s website also advises looking for a ham that has a meaty texture rather than one that looks wet or rubbery. It says the ham’s skin should be smooth with even colouring. “If the knuckle is sunken, it may be overcooked. If the rind is buckled or uneven, it may be a sign of dryness.”
5. Ask a lot of questions
If you’re ordering your pork from a butcher, you probably won’t be able to compare hams like you would at the supermarket. So, make sure you ask lots of questions, now that you know what you’re looking for.
You could ask:
Is the ham made from New Zealand born and farmed pork?
What will be its injection percentage?
What flavours will it have?
You could even ask if there’s a glaze the butcher thinks would work particularly well with those flavours.
6. Know what size you’ll need
If the ham is the only meat on your Christmas menu, New Zealand Pork advises allowing 1kg of ham for five people. Or if you’ve got other meat options, 1kg will feed about six to eight people.
7. Know the best hams in New Zealand
The best hams of the year were awarded at the 100% New Zealand Bacon & Ham Awards earlier in the year so you can check out which ones got medals. Some of them are only available in the city the butcher is based, but a Farmland boneless ham available nationwide won a gold award and Woolworths bone-in and boneless hams picked up bronze.
====================================================
Loading…