51 days ago

Brighten your walls with this creative project

The Team from Resene ColorShop Mt Maunganui

Put your own spin on a current wall art trend by painting designs on woven plates!

Make the most of this weekend with this easy project idea from Resene. Find out how to create this quick and easy project yourself

Image
More messages from your neighbours
1 day ago

Squeaky just got home

Debbie from Papamoa Beach

Hello here is the invoice for anyone who still would like to help it’s very expensive lol hopefully she will be feeling better soon thanks so much everyone

3 days ago

Kerbside waste collections

Communications from Tauranga City Council

We will be introducing kerbside waste collections for all households from 1 July 2021.

That means you will be provided with new rubbish, recycling and food scraps bins to use alongside your current glass crate.

The service will cost $230 for the first year, and will be added to residential rates from 1 July 2021. You can also choose to have an additional garden waste collection for an extra $60 for the first year.

The new collections will make reducing waste easier, more accessible and more affordable for our whole community.

We know you'll have lots of questions, so head to our website for more info: www.tauranga.govt.nz...

Image
3 days ago

Pak'n'Save Watch their "specials"

Adrian from Papamoa Beach

Today I went shopping at Papamoa Pak'n'Save my favourite shop, and saw NZ Rose apples for only $1.25 a kg as I started through the fruit and veggie section. Half way down the aisle I saw the exact same apples, same size and quality as the first lot, but the price tag said $3.25 a kg, I looked around for a staff member and finally found one and pointed out the disparity, saying one price was well over twice the price as the other. I think his mumbled answer a bored reply reply was something like they would sort it out at checkout

Well I put my stuff through at the check-out where you put your own purchases through, and when I put the apples through, the price came up $3.25 a kg. So I called the supervisor over and after a lot of keys and over-rides she finally put them through at $1.25. I suggested to her that maybe she could tell the fruit and veggie department to fix the price tags. She was totally uninterested.



So I suggest buyers beware. I bet a lot of customers do not bother to check what they are charged.



A generous thing Pak’n’Sav do so I am told: You never see any reductions of prices in the bakery department. Years ago you could buy cheaper prices if the buns etc were a day old. Not anymore. I have heard, but don’t know it is true, that each day the staff go though and collect up all the day old stuff, put it in a big trolley and take it out to bins at the back where charitable outfits pick up the goods for the homeless. Anyone know if that is true? Good on their generosity even though we loyal customers never benefit.