115 days ago

Unit pricing – the secret to saving at the supermarket

Brian from Mount Roskill

Have you ever found yourself standing in a supermarket aisle wondering which size packet offers the better deal? Throw in some products on special, and it’s easy to feel baffled.
Once you know about unit prices though, you won’t need to do any tricky supermarket maths ever again. And it’s easy to learn how to use unit pricing.
The unit price is the smaller money amount that usually sits at the bottom of the price tag. It shows you how much the product costs per unit of measure. The measure could be per kilogram or litre or per item for example. When you use the unit price, you can see how much you’re paying per egg, per nappy or per 100 sheets of toilet paper.
Here's what the unit price looks like:
=============================
Supermarkets that have a floor space of more than 1,000m2 have had to display unit prices on the shelves since August 2024. From 31 August 2025, they will also have to display unit prices online.
But supermarkets aren’t the only ones that have to show unit prices. Unit pricing has to be shown at any store over 1,000m2 that sells food from the following 10 categories.
Bread
Dairy products
Eggs or egg products
Fruit
Vegetables
Meat
Fish
Rice
Sugar
Manufacturer-packaged food.
There’s a list of units of measure that the stores must use depending on the type of product. For example, meat must be priced per kilogram and drinks per litre.
Some products don’t have to display unit pricing. These include alcohol, tobacco and flowers.
How unit pricing is helping shoppers save
=================================
Once you learn about unit pricing, it can be really useful when you do your grocery shopping. It can help you work out which products offer the best value. From a survey we conducted on unit pricing, 64% of respondents said unit pricing helped them save money. Nearly half said they feel more confident doing their shopping because of unit pricing.
Here’s a snapshot of how people said unit pricing is helping them:
=====================================================
Unit pricing survey
Here’s what some survey respondents said about using unit pricing.
“I always use the unit price. Products on special are not necessarily the best value.”
“I use the unit price, for example, on tinned tomatoes, as the product is pretty much the same from one brand to another.”
The unit price dictates what I buy as I’m on a very strict budget.”
How to use unit pricing and save money
================================
We asked our survey respondents when they found unit pricing most helpful. Here are some of the most common scenarios people told us about.
1. When something is on special
Supermarkets have so many specials because they know it makes us more likely to add the ‘special’ item to our trolleys. Unit pricing helps you look past the promotion and find the real bargain.
2. When a product comes in different sizes
Imagine you’re trying to work out which pack of toilet paper to buy – the decision might be between a 4-pack, a 6-pack or an 8-pack. Unit pricing lets you see how much you’ll pay per 100 sheets. Of course, you might still want to take ply into account, but it’s easier to see which product gives you more bang for your buck.
3. When the packaging has changed
Shrinkflation is the word used to describe when a company downsizes its product without bringing the price down. It’s easy to keep going for the same product you’ve always bought without noticing there’s a difference in how much is inside the packaging. This is where unit pricing can help. By keeping an eye on unit pricing, we can see how the price of our favourites compares with the price of similar products.
4. When there are too many options
The supermarket can be a confusing place – think of the cheese section for example. There are blocks, slices and bags of grated cheese from various brands. Unit pricing cuts through the confusion to show you the most budget-friendly options.
5. When buying in bulk
When you’re buying in bulk, you might think it will be cheaper to get the biggest package size available. But this isn’t always the case – and a lot of people told us they discovered this when they started looking at unit prices. Bulk-buy bins, where you bag your own ingredients, can also sometimes be more expensive than buying a packet from the shelf.
Here are some other ways you could use unit pricing to help you save money.
===============================================
6. Comparing products within the supermarket
Unit pricing isn’t just for comparing the products you see in front of you on the shelf. Instead of buying a fresh vegetable, you could see how much you’d pay for the same amount frozen. Or instead of buying fresh fruit for baking, you could see if it’s cheaper buying fruit in a can.
7. Comparing the same product at different supermarkets
Unit pricing is also a good tool for comparing products between supermarkets because they don’t always stock the same size of a product. If you check out the unit prices on different supermarkets’ websites, you might decide it’s worth shopping around.
Extra tips for using unit pricing
=========================
New World, Pak’nSave and Woolworths’ websites let you sort products by unit price. This makes it easy to choose the product with the best value.
You may get tripped up both instore and online when the measure used for the same product is different. For example, the unit price for dishwasher tablets is sometimes displayed as ‘per tablet’ or ‘per 100 tablets’.
Supermarkets are actually following the unit pricing rules here. Some products have a cut-off point of 40 items – if the packet contains more than 40 of an item, it should display the unit price per 100 rather than per actual item.
======================================================

Image
More messages from your neighbours
6 days ago

Neighbourhood Challenge: Who Can Crack This One? ⛓️‍💥❔

The Riddler from The Neighbourly Riddler

What has a head but no brain?

Do you think you know the answer? Simply 'Like' this post if you know the answer and the big reveal will be posted in the comments at 2pm on the day!

Want to stop seeing these in your newsfeed?
Head here and hover on the Following button on the top right of the page (and it will show Unfollow) and then click it. If it is giving you the option to Follow, then you've successfully unfollowed the Riddles page.

Image
4 hours ago

Christmas gifts stolen from parked car prompts warning over holiday break-ins

Brian from Mount Roskill

An Auckland man whose Christmas presents were stolen from his car on a quiet street is warning others not to repeat his mistake.
Police and the AA say opportunistic thieves are breaking into cars more frequently during the Christmas period.
Jeremy Rees, an RNZ staff member in Auckland, had packed his car full of gifts when he decided to visit a friend.
“Everyone had handed over presents and we had a couple of bags full of presents sitting in the back of the car,” he said.
“I decided it would be great to go around and see a friend, drop off some presents and say hello. My wife said to me, ‘Are you sure we should be taking this car?’ I said, ‘I’m sure it’ll be fine’.
“I think it was only 20 minutes outside their house, a very quiet street. It was light [outside]. We came out and my wife pointed out that someone had smashed the rear window, reached in and grabbed the presents, and headed away.
“It was a shock. It was a shock partly because of the Christmas presents and partly because my wife had been telling me, ‘Don’t do that’.”
AA Insurance head of motor claims Beau Paparoa said roadside staff were responding to smashed windows more often.
“We definitely see car break-ins starting to occur a lot more around this time of year. We’re often hearing from customers and some of our roadside teams that there’s definitely a bit more opportunistic theft happening,” he said.
“We’re putting that down to it being a busy time of year. Everyone’s out doing their Christmas shopping and there’s much more presence of gifts and valuables being visible in the car.”
He encouraged people to be careful and make sure valuables were hidden from view.
“In terms of any valuables, if you’ve done some Christmas shopping, or if generally you’ve got valuables in your car, try [to] keep them locked away or out of sight – in your boot if you can,” he said.
“Where you’re parking is possibly a good thing to think about. If you can afford to, don’t park on the street, but if you have to park on-street, make sure you park in well-lit areas.”
Police said it was not uncommon for Christmas presents to be stolen.
“The key is to remove any opportunity. This includes taking valuables or documents out of vehicles wherever possible,” a spokesperson said.
Rees said he wished he had followed that advice.
“I feel a bit stupid, to be absolutely honest. I read all of the things from police saying ‘don’t do this, don’t pack your car, don’t just leave it on the street’, and I did exactly the opposite and I paid the price.”
========================================================

5 hours ago

Auckland Harbour Bridge summer works

NZ Transport Agency (NZTA)

NZ Transport Agency Waka Kotahi is carrying out essential maintenance on the Auckland Harbour Bridge this December and January. The southbound clip-on lanes will be closed (24/7) from 26 December to 5 January for road resurfacing. Night-time lane restrictions will be in place throughout the summer for recoating work on the bridge. Traffic will still be able to travel in both directions at all times. Find out more

Image